Pranie kołdry. Jak, kiedy, pralka czy pralnia?
Dziś podzielimy się z Wami wiedzą, jak dbać o kołdry, aby służyły Wam długie lata w doskonałym stanie. Wiemy, jak ważne jest, aby Wasze miejsce odpoczynku było nie tylko komfortowe, ale także higieniczne i świeże. Niewłaściwie zadbane kołdry mogą stać się doskonałym miejscem dla rozwoju roztoczy, pleśni, bakterii, miejscem gdzie odkłada się złuszczony naskórek, kurz oraz resztki kosmetyków do pielęgnacji ciała. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na rozwój lub zaostrzenie alergii wziewnych i kontaktowych oraz, co nie mniej ważne, zdecydowane pogorszenie warunków i komfortu snu.
Jak często prać kołdrę?
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od samego rodzaju kołdry, czy używamy jej przez cały rok, czy tylko sezonowo oraz jak bardzo pocimy się w nocy. Kołdry z wypełnieniami naturalnymi, takie jak na przykład wełna, puch, TENCEL, jedwab, wiskoza bambusowa nie wymagają tak częstego prania jak kołdry syntetyczne, które zaleca się prać nawet co pół roku. Jeśli, w zależności od pory roku stosujecie róże kołdry (letnią, przejściową, zimową) to czas pomiędzy jednym a drugim praniem także może być dłuższy. Osoby z alergiami oraz osoby mocno pocące się powinny prać kołdry regularnie i często.
Czy kołdrę możemy prać w domu?
Pranie kołdry w warunkach domowych jest możliwe w kilku przypadkach. Po pierwsze sprawdzamy czy kołdra przeznaczona jest do prania wodnego. Niektóre kołdry, jak np. jedwabne czy kaszmirowe, zwykle (ale nie zawsze) wymagają czyszczenia chemicznego. Kolejnym czynnikiem jest wielkość, grubość i wypełnienie kołdry. O ile nie powinno być problemu z upraniem w pralce niezbyt grubej kołdry w rozmiarze 135x200 czy 155x200, o tyle kołdry w większych rozmiarach, kołdry grube lub których wypełnienie jest bardzo chłonne (np. wełna) mogą zniszczyć pralkę, lub w najlepszym wypadku nie doprać się i niewystarczająco wypłukać. W przypadku kołder, które przeznaczone są do prania wodnego, a są zbyt duże lub zbyt grube aby prać je w domu, zawsze zalecamy pranie ich w wyspecjalizowanej i sprawdzonej pralni wodnej.
W jakiej temperaturze i w jakich środkach czystości prać kołdrę?
I tu, jak zawsze odsyłamy do metki producenta wszytej na brzegu produktu. Jeśli zależy nam na praniu w wysokich temperaturach, wybieramy odpowiednie produkty, które mogą być prane w temperaturze 90-95 stopni Celsjusza. Luksusowe, delikatne produkty zwykle są przeznaczone do prania w niskich temperaturach oraz specjalnych programach i dedykowanych delikatnych detergentach. Odporność kołdry na pranie w wyższych temperaturach zależy od tego, czy zarówno wypełnienie jak i tkanina wierzchnia jest przeznaczona do wysokich temperatur.
Podsumowując:
Sprawdź etykietę przed praniem. Jeśli kołdra jest duża, rozważ pranie w pralni samoobsługowej lub zleć pranie sprawdzonej pralni wodnej. Delikatny detergent i dokładne wypłukanie zapewnią, że kołdra zostanie dokładnie oczyszczona. Suszenie na świeżym powietrzu jest najlepsze, ale jeśli używasz suszarki, wybierz niską temperaturę i regularnie wstrząsaj kołdrą. Susząc na świeżym powietrzu pamiętaj, aby powiesić kołdrę w miejscu przewiewnym, ale nie na bezpośrednim słońcu. Wilgoć i ciepło to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii oraz roztoczy.
Pamiętaj, aby zachować maksimum higieny, pomiędzy praniami kołdrę należy trzepać, napowietrzać i wietrzyć a także regularnie zmieniać pościel, co najmniej raz w tygodniu.